Silovanje demokracije
- Detalji
- Hitovi: 1830
Hrvatski su građani već dulje vrijeme žrtve političkog igrokaza koji ima za cilj samo jedno, a to je zadržavanje Hrvatske demokratske zajednice i njenog predsjednika, aktualnog prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka u izvršnoj vlasti. Već od samog oformljivanja, Vlada je pokazala ozbiljne nedostatke u obavljanju izvršne vlasti. Dok je prvih šest mjeseci proteklo u disfunkciji rada Vlade prvenstveno zbog koalicijskih nesporazuma, nedostatka vizije, programskog usmjerenja te kadrovskih vrludanja, posljednjih smo tjedana svjedoci svođenja postojanja izvršne vlasti na jednu političku stranku, preciznije jednu osobu u liku predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka. Takvo je ponašanje neodgovornih HDZ-ovih političara rezultiralo činjenicom da su država i njeni građani postali taoci partikularnih interesa političke nomenklature za koju je već sudski dokazano da ima ozbiljne probleme kada su u pitanju temeljni postulati vladavine prava.
Bez obzira na odluku Povjerenstva za sukob interesa, a vezano uz Karamarkov potencijalni sukob interesa zbog poslovnih odnosa njegove supruge s lobistom MOL-a, neosporna je politička odgovornost prvog potpredsjednika Vlade, jer nije obavijestio javnost o poslovnim vezama svoje supruge. Tomislav Karamarko bio je dužan upoznati građane s mogućim sukobom interesa najkasnije u trenutku njegova izbora na visoke političke funkcije. HDZ-ovo nepoštivanje demokratskih standarda te Karamarkov moralni i politički deficit prepoznali su građani Hrvatske. Posljedično, njih više od 70% u provedenim anketama izrazilo zahtjev za prijevremenim parlamentarnim izborima, što jasno potvrđuje nedostatak političkog legitimiteta izvršne vlasti i njenih članova. Zbog svega navedenog još i više čudi sljepilo Karamarka i potpuna odsutnost odgovornosti za javno djelovanje. Sve to podsjeća na stanje u HDZ-u u Sanaderovo vrijeme, obrazac je isti samo su akteri drugi. Karamarkovo siljenje u preslagivanje većine ne samo da je krajnje egocentričan čin, pa i kukavički, obzirom da se prvi potpredsjednik nada da će sakupiti 76 ruku u Saboru za opoziv premijera, te rušenjem Oreškovića preduhitriti „suđenje“ njemu te tako izbjeći blamažu, a vjerojatno i političko umirovljenje, već je HDZ-ovo forsiranje preslagivanja u Saboru ništa više doli silovanje demokracije. Nije li HDZ-ov pokušaj da još jednom sastavi većinu čin zanemarivanja volje građana, onih kojima bi političari, pa i HDZ, primarno trebali služiti? Odsutnost bilo kakva osjećaja za realnost najveća je boljka HDZ-a i Karamarka, a želja za održavanjem na poziciji izvršne vlasti neodgovorna je i patetična.
Vrhunac ignorancije trenutačnog društveno političkog stanja od strane HDZ-a očituje se u njihovoj agresivnoj poruci koju slušamo ovih dana, a glasi: „Nitko neće više postavljati uvjete HDZ-u, ucjenjivati, niti HDZ-u govoriti što mora činiti“. Istina je da HDZ i Karamarko ne moraju slušati koalicijske partnere, a najmanje opoziciju, no, ako nekoga zaista moraju čuti onda su to građani i njihov zahtjev da se agonija u kojoj se Hrvatska našla prekine. U suprotnome možemo zaključiti da Karamarko i njegovi poltroni ovoga trenutka plešu posljednji politički ples.
HNS, poštujući temeljna načela liberalne doktrine, a to su sloboda i prava građana ispred i iznad partikularnih političkih interesa - stava je da jedino prijevremeni parlamentarni izbori mogu prerezati ovaj gordijski čvor nastao iracionalnom željom HDZ-a i Karamarka da pošto poto čine izvršnu vlast. Bilo kakvo preslagivanje bilo bi naličje istoga lica koje već danima ugnjetava i mrcvari hrvatsku javnost.
Glasnogovornik HNS-a Istarske županije Enver Kasa